Jak uspokoić niemowlę, które płacze

Opublikowano Dodaj komentarz
Jak uspokoić niemowlę które płacze

Jak uspokoić niemowlę, które płacze

Nawet najgrzeczniejsze dziecko czasami płacze. O tym wie każdy rodzic. Przyszli rodzice muszą sobie zdawać sprawę z tego, że płaczu niemowlęcia właściwie nie da się uniknąć. Prędzej czy później czeka to każdego rodzica. Długi płacz niemowlęcia jest męczący zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Co zrobić w takiej sytuacji? Co pomoże na płacz dziecka? Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na uspokojenie niemowlaka.

Dlaczego niemowlę płacze

Niemowlęta i noworodki płaczą z różnych powodów. Jedne dzieci płaczą częściej, inne rzadziej. Ale jednak płacze każde. Należy pamiętać, że niemowlęta nie płaczą bez powodu. Ponieważ nie potrafią jeszcze rozmawiać, komunikują swoje uczucia i potrzeby za pomocą płaczu. Noworodki najczęściej płaczą z kilku powodów. Pierwszym powodem płaczu jest głód. Głodny noworodek w ten sposób komunikuje, że boli go brzuszek z głodu. W takiej sytuacji należy go nakarmić. Drugim powodem płaczu noworodków są kolki. Czym są kolki? Kolki to skurcze jelit, które dla niemowlęcia są niezwykle bolesne. Najczęściej pojawiają się pomiędzy 2 a 6 tygodniem życia dziecka, z kolei zanikają do 6 miesiąca życia niemowlęcia. Nie ma sposobów, które w 100% wpłynęłyby na całkowite wyeliminowanie kolek. Można jedynie minimalizować ryzyko ich występowania. W tym celu wskazane jest korzystanie z butelek antykolkowych oraz tzw. odbijanie po posiłku i stosowanie termoforów. Trzecim powodem, dla którego niemowlę płacze jest potrzeba bliskości. Strach, zły sen… to tylko niektóre z powodów, dla których Twoje dziecko potrzebuje bliskości i przytulenia. Czwartym powodem, przez który niemowlęta płaczą jest ból. Niemowlę, którego coś boli, reaguje płaczem na nieprzyjemne dolegliwości. Kolejnym powodem jest niezadowolenie. Dziecko poprzez płacz manifestuje swoją złość i niezadowolenie. Może pojawić się w niezrozumiałym dla Ciebie momencie. Niemowlę nie może sięgnąć do zabawki, którą akurat w tej chwili chce się bawić. Przechodzisz koło dziecka i nie bierzesz go na ręce, a przecież on akurat w tym momencie chce się przytulić. A to nie jedyne powody płaczu dziecka.

Rodzaje płaczu niemowlaka

Jak widzisz, istnieje wiele przyczyn i powodów, przez które dziecko może płakać. Można powiedzieć, że niemowlę płacze przede wszystkim z powodu:

  • bólu,
  • głodu,
  • niezadowolenia jakąś sytuacją,
  • niezaspokojonej potrzeby bliskości,
  • zimna/gorąca,
  • zmęczenia,
  • znudzenia,

Początkowo rozpoznanie przyczyny płaczu niemowlęcia może być trudne, ale rodzic kilkumiesięcznego dziecka już bez najmniejszego problemu potrafi rozpoznać powód płaczu jego dziecka.

Sposoby na uspokojenie noworodka

Powodów płaczu dziecka jest wiele, dlatego warto poznać różne sprawdzone sposoby na uspokojenie niemowlęcia. Pomogą one w kryzysowych sytuacjach. Część z nich wymaga jedynie Twojej obecności. W przypadku innych, konieczne będzie wykorzystanie dodatkowych przedmiotów. Na każde dziecko działa coś innego, dlatego metodą prób i błędów sprawdzaj, co jest dobre dla Twojego dziecka.

Naturalne sposoby na płacz dziecka

Zanim sięgniesz po środki przeciwbólowe lub inne specyfiki, które pomogą Twojemu dziecku, wypróbuj naturalne sposoby uspokojenia niemowlęcia. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody uspokojenia dziecka podczas płaczu.

Przytulenie

Jeśli Twoje dziecko płacze, najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić to przytulić niemowlę. Możesz podczas przytulania, delikatnie kołysać maleństwo. Jeśli to nie zadziała, wykorzystaj kolejny sposób.

Mówienie do dziecka

Kiedy Twoje dziecko jest niezadowolone i płacze, mów do niego. Twój ciepły, spokojny i stonowany głos z pewnością działa kojąco na maluszka.

Ciepłe okłady

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma kolkę lub boli je brzuszek, pomocne mogą być ciepłe okłady. Możesz wykorzystać w tym celu termofor . Przydatny będzie przede wszystkim suchy termofor z pestek wiśni , który pomoże nie tylko niemowlęciu, ale także starszym członkom rodziny. Jeśli nie masz termoforów w domu, możesz wykorzystać  w tym celu ręcznik bawełniany,  który doskonale chłonie ciepłą wodę, a naturalne włókno bawełniane nie podrażni delikatnej skóry dziecka. Wystarczy, że zanurzysz go w ciepłej wodzie i przyłożysz delikatnie do brzuszka.

Masaż ciała i główki

Masaż ciała pomaga wyciszyć dziecko. Pomaga się również zrelaksować i odprężyć. Dzieci lubią delikatny masaż głowy. Wykorzystaj w tym celu delikatną szczotkę do włosów, która nie tylko pielęgnuje włoski niemowlęcia, ale również doskonale masuje skórę głowy. Jeśli niemowlę ma kolkę, masuj delikatnie brzuszek posmarowany oliwką zgodnie ze wskazówkami zegara.

Owinięcie w otulacz lub włożenie do rożka

Noworodki kochają być otulane kocykami i otulaczami. Delikatnie ściśnięte, czują się bezpieczniej. Poza tym warunki są zbliżone do tych, jakie miał w brzuchu mamy. Wykorzystaj delikatne pieluszki muślinowe wykonane z naturalnych włókien lub rożki, które dodatkowo ułatwią Ci sprawowanie opieki nad maleńkim dzieckiem.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury

Staraj się zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę. Nie ubieraj go ani za ciepło, ani za zimno.

Kołysanie w wózku

Wiele dzieci zasypia kołysane w wózku. Niektóre lubią delikatne wstrząsy, które powstają np. na płytach chodnikowych i kostce brukowej. W domu możesz położyć paski lub dość płaskie kawałki drewna i jeździć po nich wózkiem do przodu, do tyłu.

Podanie zabawki lub określonego przedmiotu

Jeśli Twoje dziecko płacze ponieważ nie może sięgnąć do jakiegoś przedmiotu- podaj mu go.

Nietypowe sposoby na wyciszenie dziecka

Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, możesz rozważyć jeszcze 2 sposoby uspokojenia niemowlaka. Pierwszym jest muzyka klasyczna, która pomaga się wyciszyć dzieciom. Drugim sposobem, który polecany jest przez mamy to tzw. biały szum. Spróbuj włączyć suszarkę lub okap przy swoim dziecku i … czekaj na efekty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *