Aranżacje okien – firany, zasłony, a może rolety?

Opublikowano
Aranżacje okien – firany, zasłony, a może rolety?

Aranżacje okien – firany, zasłony, a może rolety?

Aranżacje okien spędzają sen z powiek wielu projektującym wnętrze. Podjęcia decyzji nie ułatwia mnogość produktów dostępnych na rynku. Z jednej strony aranżacje okien są niedoceniane przez właścicieli mieszkań, a z drugiej – większość osób zostawia na koniec podjęcie trudnej decyzji dotyczącej wystroju okien w mieszkaniu. Firany… zasłony… rolety… Na co postawić przy aranżacji okien? O tym poniżej!

Co jest teraz modne w oknach?

Aranżacje okien odgrywają decydującą rolę w projektowaniu każdego wnętrza bez względu na jego przeznaczenie. A przecież bardzo często właściciele mieszkań koncentrują się na innych aspektach przestrzeni, pomijając całkowicie wygląd okna. Liczą się kolory ścian, meble tapicerowane i podłogi. Okna spychane są na sam koniec. Tymczasem od atrakcyjnej i modnej aranżacji okien zależy, czy dane pomieszczenie będzie wyglądało atrakcyjnie i pozostanie przyjemne dla oka. Warto wiedzieć, że aranżacja okien pomaga podkreślić najważniejsze atuty wnętrza i ukryć jego niedoskonałości, np. poprzez optyczne powiększenie pomieszczenia. Aktualnie modne są praktycznie wszystkie możliwe elementy dekoracyjne – zarówno klasyczne firany i zasłony, jak i rolety i żaluzje.

Dekoracje okien – firany

Firany to chyba w dalszym ciągu najpopularniejszy produkt dekoracyjny wykorzystywany w aranżacji okien. Gustowne firany w salonie sprawiają, że wnętrze wygląda elegancko i stylowo. Z jednej strony gwarantują odrobinę prywatności, a z drugiej – zapewniają dostateczną ilość światła, dzięki czemu pomieszczenie może pozostać idealnie doświetlone. Bogate wzornictwo firan sprawia, że można dopasować je idealnie do stylistyki pomieszczenia.

Zasłony aranżacje okien

Tam gdzie firany najczęściej pojawiają się również zasłony, które nadają pomieszczeniu bardziej stylowego wyglądu. Zasłony w salonie czy sypialni są nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne i praktyczne. Po pierwsze, zapewniają odpowiednie zacienienie pomieszczenia właśnie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Po drugie, jeśli zachodzi taka potrzeba – gwarantują prywatność. Po trzecie, chronią przed wiatrem.

Pomysł na okno bez firanek – rolety

Innym rozwiązaniem wykorzystywanym w aranżacji okien są rolety. Oczywiście rolety mogą być wykorzystywane również tam, gdzie są wieszane firany i zasłony. Z pewnością największą zaletą rolet jest ich funkcjonalność – w zależności od rodzaju rolet, mogą stanowić doskonałą ochronę przez nadmiernym nasłonecznieniem. A niektóre typy rolet są przy tym niezwykle stylowe i gustowne.

Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?

Istnieje wiele rodzajów rolet wewnętrznych. Wśród najczęściej spotykanych we współczesnych domach wymienić można rolety:
• rzymskie,
• austriackie,
• dzień i noc,
• plisowane,
• materiałowe wolnowiszące.
Warto zwrócić uwagę, że pomiędzy powyższymi rodzajami rolet występują znaczące różnice w wyglądzie, jak i montażu i sposobie codziennego użytkowania.

Rolety rzymskie do salonu – aranżacje

Rolety rzymskie nadają się nie tylko do salonu, ale także do każdego innego pomieszczenia. Są efektowne, eleganckie i praktyczne. Wbrew pozorom ich czyszczenie jest prawie tak samo proste, jak w przypadku gładkich rolet. Rolety rzymskie występują w różnych kolorach i wykonane są z różnorakich materiałów, dzięki czemu mogą idealnie współgrać z resztą wystroju wnętrza. Oczywiście najlepiej prezentują się w mieszkaniach, w których dominuje styl klasyczny oraz prowansalski.

Aranżacje okien a rolety austriackie

Rolety austriackie są zbliżone wyglądem do rolet rzymskich, ale wyróżnia je charakterystyczne mięcie. Dzięki czemu są bardziej stylowe i gustowne, przez co zdecydowanie bardziej przykuwają uwagę niż pozostałe rodzaje rolet. Z pewnością będą idealnie uzupełniały wyposażenie i dekoracje salonów i sypialni w stylu klasycznym, Glamour i prowansalskim. Natomiast z ostrożnością należy je wykorzystywać w mieszkaniach, w których dominuje styl skandynawski.

Rolety dzień i noc w aranżacjach okien

Rolety dzień i noc są popularnymi roletami montowanymi we współczesnych domach. Są praktyczne i funkcjonalne. A przy tym w wielu przypadkach nie wymagają skomplikowanego montażu i ingerencji w tynk nad oknem lub w ramę okna. Z pewnością zaletą rolet dzień noc jest doskonała kontrola światła i nasłonecznienia w mieszkaniu przy zapewnieniu odpowiedniej prywatności.Aranżacje okien – rolety plisowane

Rolety plisowane to praktyczne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu bez względu na styl, w którym jest wykończone. Rolety plisowane, zwane po prostu plisami, działają na nieco innej zasadzie niż wspomniane dotychczas rolety. Jest to harmonijka o wymiarach idealnie odpowiadających szerokości szklenia, a w dwóch miejscach zlokalizowanych w równej odległości od bocznych krawędzi, znajdują się otwory na sznurki, które służą do rozkładania rolety i utrzymania kontroli nad jej rozkładaniem.

Rolety materiałowe wolnowiszące – aranżacje okien

Rolety materiałowe wolnowiszące to klasyczne rolety, które wiesza się w oknach i których celem jest zapewnienie prywatności i ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. W przeciwieństwie do rolet austriackich i rzymskich, nie zawierają jakichkolwiek marszczeń i zdobień, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane również w tych oknach, gdzie planowane są firany i zasłony.

Żaluzje wciąż popularne w aranżacji okien

Innym rozwiązaniem stosowanym w aranżacji okien są żaluzje. Mogą to być zarówno drewniane żaluzje, jak i metalowe, bambusowe lub materiałowe. Podobnie, jak rolety, mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu – od salonu, przed sypialnię, kuchnię, po łazienkę.