Jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Jak zorganizować przyjęcie komunijne?
Zbliża się sezon komunijny. Rodzice, którzy zdecydowali się na samodzielną organizację przyjęcia komunijnego, powinni już teraz wiedzieć, jak zorganizować przyjęcie komunijne i odpowiednio się do niego przygotować. Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej…

Komunia – o co w niej chodzi?

Komunia święta jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej katolickiej rodziny. To jeden ze sakramentów, które obchodzone są zazwyczaj dość uroczyście. Właśnie podczas komunii, dziecko przyjmuje pierwszy raz Eucharystię. Oczywiście komunie organizowane są przede wszystkim w maju. Jednak z tym wydarzeniem wiąże się jeszcze jedna kwestia – przyjęcie komunijne. Ponieważ najczęściej po komunii świętej rodzice dziecka zapraszają zgromadzonych w kościele gości na przyjęcie komunijne. Przy czym warto podkreślić, że liczba uczestników przyjęcia jest mocno zróżnicowana, podobnie, jak miejsce, w którym bliscy się spotkają po uroczystości kościelnej.

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

Największy dylemat związany z przyjęciem komunijnym dotyczy tego, gdzie je zorganizować. Opcji jest kilka – przyjęcie można zorganizować w restauracji, sali bankietowej albo w domu lub ogrodzie – chociaż ta ostatnia opcja jest mniej popularna w Polsce ze względu na niepewne warunki pogodowe. Najczęściej jednak rodzice dzieci przystępujących do komunii wybierają restaurację lub przyjęcie w domu i to właśnie pomiędzy nimi rodzice najczęściej się zastanawiają. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej zorganizować przyjęcie komunijne, odpowiemy Ci, że nie ma na to złotej rady. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jakie?

Przyjęcie komunijne w restauracji

Przyjęcie w restauracji to przede wszystkim duży komfort dla rodziców przystępującego do komunii dziecka – wystarczy przyjść o odpowiedniej porze do restauracji. Tam zazwyczaj czeka na nas odpowiednio przygotowany stół lub stoły i jedzenie, które podają nam kelnerzy. Co oznacza, że rodzice mogą cały czas podczas trwania przyjęcia komunijnego poświęcać zgromadzonym w restauracji bliskim. Minusem organizacji przyjęcia komunijnego w restauracji są zazwyczaj wyższe koszty, mniejsza prywatność i mniejsza swoboda, a w wielu przypadkach również ograniczony czas, jaki może trwać przyjęcie.

Komunia w domu

Niewątpliwym plusem komunii w domu są mniejsze od tych w restauracji koszty przyjęcia komunijnego. Kolejną zaletą komunii w domu jest większa prywatność – zarówno rodzina dziecka przystępującego do komunii, jak i jego najbliżsi nie muszą się czuć niczym skrępowani. Panuje zazwyczaj dużo większa swoboda podczas przyjęcia. Oczywiście dużą zaletą przyjęcia komunijnego w domu jest możliwość zorganizowania go dokładnie tak, jak tego chcesz. Natomiast minusem komunii w domu jest organizacja wszystkiego. To znaczy trzeba udekorować mieszkanie, zapewnić odpowiednią ilość miejsca przy stole oraz przygotować jedzenie.

Jak zorganizować przyjęcie z okazji Komunii w domu?

Jeśli planujesz zorganizować przyjęcie komunijne w domu, musisz się do tego zadania dobrze przygotować. Co to oznacza? Przede wszystkim musisz mieć opracowany plan działania. Zastanów się odpowiednio wcześnie, ile osób planujesz zaprosić na to wydarzenie i jak powinno wyglądać mieszkanie – czy chcesz mieć jakieś dekoracje, etc. Pomyśl nad jedzeniem – czy chcesz je przygotowywać osobiście, czy skorzystasz z cateringu. Na wszystkie działania musisz przeznaczyć odpowiednią ilość czasu – pamiętaj, że lepiej mieć więcej czasu i zrobić coś szybciej, niż się zakładało, niż narzekać, że brakuje nam czasu. W takim przypadku może się okazać, że obudzisz się z ręką w nocniku.

Plan działania

Plan działania powinien być rozpisany z dużym wyprzedzeniem. Dlaczego? Zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego. Staraj się odhaczać rzeczy już zorganizowane, wtedy masz pewność, że nic Ci nie umknie. I najważniejsze – pamiętaj żeby wysłać gościom zaproszenia.

Sprzątanie i aranżacja wnętrza

Sprzątanie i aranżacja wnętrza z jednej strony są czymś oczywistym – w końcu każdy sprząta w swoim domu, jednak przed przyjęciem komunijnym konieczne są gruntowne porządki, w tym np. pranie firan. Oczywiście pamiętaj również o przygotowaniu wcześniej obrusu. Poza tym konieczne jest odpowiednie ustawienie stołu i krzeseł, tak, aby każdy miał możliwość zjedzenia posiłku w spokoju. Jeśli podczas przyjęcia komunijnego będą dzieci – możesz im zorganizować odpowiedni kącik zabaw, dzięki któremu rodzice będą mieli odrobinę spokoju.

Dekoracje

Miłym akcentem przyjęcia komunijnego są dekoracje. Mogą to być oczywiście wszelakie balony, które nie tylko ozdabiają wnętrze, ale są również uwielbiane przez dzieci w każdym wieku oraz serpentyny. Z balonów możesz utworzyć girlandy balonowe lub efektowne łuki. Oczywiście zawsze mile widziane są bukiety kwiatów.

Gotowanie

Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowych zestawów obiadowych z restauracji lub cateringu. Oczywiście możesz również wszystko przygotować samodzielnie, ale pamiętaj, że to oznacza, że przynajmniej jakąś część przyjęcia komunijnego będziesz musiała poświęcić na gotowanie. Czy aby na pewno tego właśnie chcesz?

Przyjęcie komunijne w domu – co może pójść nie tak?

Wbrew pozorom rzadko kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Zazwyczaj coś idzie nie po naszej myśli – pogoda jest nieodpowiednia, jedzenie niesmaczne albo jest nie w takiej ilości, jak być powinno, ktoś coś zepsuje, ktoś coś powie. Do tego dochodzą rozlane napoje i plamy z jedzenia na obrusie, dlatego warto przygotować obrus plamoodporny. Pamiętaj, że to pierwsza i ostatnia pierwsza komunia Twojego dziecka. Celebruj z nim tą chwilę. Wszystko inne nie ma znaczenia.

Podziel się tym postem