Ciemieniucha u niemowlaka- domowe sposoby

Ciemieniucha to problem występujący u wielu niemowlaków. I bolączka rodziców, którzy podejmują liczne próby pozbycia się zmian ze skóry ich dziecka. Charakterystyczne żółtawe płatki na główce niemowlaka są często trudne do usunięcia. Poniżej wyjaśniamy, czym jest ciemieniucha i jakie są domowe sposoby na ciemieniuchę.

Ciemieniucha- co to takiego?

Ciemieniucha to nic innego, jak rodzaj łojotokowego zapalenia skóry o przebiegu łagodnym, który występuje głównie u niemowląt. Nie jest to żadna choroba zakaźna. Ciemieniucha najczęściej występuje na owłosionej skórze głowy. Przede wszystkim w pobliżu ciemiączka, od tego zresztą pochodzi nazwa schorzenia. Niemniej jednak, ciemienicuha czasami występuje również w innych miejscach ciała. Ciemieniucha na brwiach nie jest niczym niezwykłym.U części dzieci występuje ciemieniucha na czole, a u niektórych niemowląt łuszczące się płatki ciemieniuchy występują w okolicy uszu, szyi, a także okolicach pieluszkowych. Jak wygląda ciemieniucha? Z pewnością nie pomylisz jej z niczym innym. Występuje pod postacią tłustych i łuszczących się płatków o żółtawym zabarwieniu. Faktem jest, że ciemieniucha najczęściej obserwowana jest w pierwszych dwóch miesiącach życia niemowlaka. Niemniej jednak, u niektórych dzieci występuje również w wieku żłobkowym, a nawet przedszkolnym. Ciemieniucha wymaga podjęcia odpowiedniej pielęgnacji i wdrożenia zabiegów pielęgnacyjnych. Wówczas ustępuje w ciągu paru tygodni, czasem miesięcy.

Skąd u dziecka ciemieniucha?

Do końca nie wiadomo skąd u dziecka ciemieniucha. Dokładna przyczyna jej występowania jest nieznana. Przyjmuje się, że ciemieniucha ma związek z nadmiernym wydzielaniem łoju. Nadmierne wydzielanie łoju skutkuje zasychaniem na delikatnej skórze niemowlaka, co z kolei wchodzi w reakcję ze złuszczającym się naskórkiem tworząc charakterystyczne zmiany.

Ciemieniucha- kiedy do lekarza

Ciemieniucha najczęściej nie wymaga wizyty u specjalisty. Niestety, w niektórych przypadkach konieczne jest udanie się po poradę lekarską. Kontaktu z lekarzem wymaga ciemieniucha, która jest oporna na podejmowane próby usunięcia jej poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli ciemieniucha zajmuje coraz większe fragmenty ciała i rozprzestrzenia się na twarz lub inne części ciała, również musisz skonsultować to z lekarzem. Ciemieniucha u części niemowląt ma cięższy przebieg. Występują wówczas sączące się wykwity. Zaobserwować można również zaczerwienienie się skóry, a nawet obrzęk. Wszystkie te sytuacje wymagają pilnej konsultacji z lekarzem i podjęcia stosownego leczenia.

  Domowe sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha co do zasady nie boli i nie swędzi niemowlaka. Mimo wszystko, konieczne jest podejmowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się ciemieniuchy po ciele niemowlaka, ale również skutecznie się jej pozbędą. Ciemieniucha o łagodnym przebiegu, czyli taka, która najczęściej występuje u niemowląt, nie wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Wystarczy regularnie stosować domowe sposoby na ciemieniuchę, które obejmują delikatne mycie skóry, dokładne i systematyczne usuwanie suchych łusek oraz natłuszczanie delikatnymi środkami.

Mycie skóry z ciemieniuchą

Odpowiednie mycie skóry z ciemieniuchą to podstawa walki z dolegliwością. Wystarczy myć skórę niemowląt podczas codziennych pielęgnacji. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wody. Nie może być ani za zimna, ani za ciepła. Optymalna temperatura wody dla niemowląt podczas kąpieli powinna wynosić ok. 35–37°C.W walce z ciemieniuchą wskazane jest natłuszczanie skóry dziecka pokrytej ciemieniuchą delikatnymi i w pełni bezpiecznymi dla niemowląt kosmetykami. Można zastosować zarówno olejki, jak i różnorakie spraye i szampony. Na rynku dostępne są również specjalne środki dla niemowląt na ciemieniuchę.

Natłuszczanie delikatnymi środkami

Przed rozpoczęciem usuwania ciemieniuchy z główki dziecka, warto wmasowywać w miejsca, na których występują suche łuski oliwkę dla dzieci. Doskonale natłuszcza i jest przy tym bezpieczna dla najmłodszych.

Jak usunąć ciemieniuchę z głowy niemowlaka?

Najprostszym sposobem jest wmasowanie w suchą skórę główki niemowlaka oliwki dla dzieci. Następnie należy delikatnie wyczesywać łuszczące fragmenty grzebieniem lub szczotką do włosów dla niemowląt. Po tym należy dokładnie umyć skórę dziecka delikatnymi środkami myjącymi. Pamiętaj, aby nie próbować usuwać ciemieniuchy bez natłuszczenia lub zwilżenia skóry. Może to spowodować uszkodzenia, które będą bolesne dla Twojego dziecka.

Co musisz mieć pod ręką walcząc z ciemieniuchą?

Walcząc z ciemieniuchą musisz mieć pod ręką kilka niezbędników.

  1. Oliwka

Oliwka doskonale natłuszcza skórę głowy niemowlaka. To tani i dostępny od ręki w każdym sklepie kosmetycznym i markecie produkt dla dzieci.

  1. Delikatne środki myjące

Delikatne środki myjące dla niemowląt pozwolą usunąć nadmiar łoju oraz pozostałe na skórze dziecka ślady po ciemieniusze. Musisz jednak wybierać te, które posiadają bezpieczny dla niemowląt skład i nie podrażnią skóry dziecka.

  1. Podkład ceratkowy

Podkład ceratkowy jest pomocny podczas usuwania ciemieniuchy ze skóry. Dlaczego? Ponieważ jest wodoodporny. Łatwo z niego zmyjesz oliwkę wraz z łuskami, które wyczeszesz z włosków niemowlaka.

  1. Ręcznik

Pamiętaj o regularnej wymianie ręczników. Polecamy ręczniki z kapturkiem na główkę. Doskonale sprawdzą się ręczniki frotte, które nie dość, że są miękkie i przyjemne w dotyku, to jeszcze doskonale chłoną wodę.

  1. Grzebień lub szczotka

Oczywiście musisz mieć grzebień lub szczotkę, a najlepiej zestaw grzebień i szczotka. Te wykonane z naturalnego włosia będą najlepsze dla Twojego dziecka. Najpierw usuń grzebieniem większe fragmenty ciemieniuchy, a następnie delikatnie usuwaj łuski za pomocą szczotki.

Pamiętaj, że przy regularnym usuwaniu ciemieniuchy, możesz pozbyć się tych nieestetycznych łusek raz na dobre.

Podziel się tym postem