Jak zabezpieczyć dom przed ciekawskim niemowlakiem?

Małe dziecko – mały problem. Duże dziecko – duży problem. W teorii tak to właśnie wygląda. W praktyce bywa różnie. Niemowlaki są bardzo ciekawskie. Zaglądają gdzie tylko się da. Ich pomysły są wyjątkowo kreatywne. Do tego pierwsze samodzielne kroki najczęściej wiążą się z licznymi upadkami. Wszystko to wpływa na konieczność zabezpieczenia swojego domu przed maluchem. Dla Twojego i Twojego dziecka bezpieczeństwa.

Jak to jest z tymi zabezpieczeniami w domu z niemowlakiem?

Czy wiesz, że aż 70% wypadków z udziałem maluchów ma miejsce w zaciszu domowym? Zabezpieczenia domu, w którym jest niemowlak nie ochronią go przed wszystkimi przykrymi upadkami lub innymi mało przyjemnymi sytuacjami, ale z pewnością zminimalizują ryzyko wystąpienia poważniejszych obrażeń. Pełzanie… czworakowanie… raczkowanie… próby stania… aż wreszcie chodzenie… Kto nie przeżył tego, ten nie wie, ile upadków czeka malucha. Niemowlęta, które pełzają nader często wychylają się żeby zerknąć, co jest na końcu łóżka i spadają z niego. Te niemowlęta, które dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki mają problem z utrzymaniem równowagi i przewracają się. Natomiast te dzieciaki, które już śmiało chodzą, wpadają na różne przedmioty, takie jak np. stoły. Z kolei wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, są ciekawskie i otwierają wszystkie możliwe szafki oraz szuflady, co często kończy się przytrzaśniętymi palcami. Dlatego tak ważną rolę odgrywają odpowiednie zabezpieczenia w domu.

8 pomysłów na zabezpieczenia i bezbolesne szaleństwa Twojego niemowlaka

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym ograniczysz wypadki niemowlaka w Waszym domu. Dotyczą one przede wszystkim zapewnienia dziecku swobody ruchu, odpowiedniego podłoża, po którym będzie się mógł przemieszczać, ochrony przed niebezpiecznymi przedmiotami i miejscami, jak np. zabezpieczenia gniazd elektrycznych, ochraniacze na szczebelki i zabezpieczenie dostępu do tych części mieszkania, które mogą być dla malucha niebezpieczne. Ale to nie jedyne sposoby, na zwiększenia bezpieczeństwa dziecka w domu.

Obuwie vs bose stopy

W sklepach odnaleźć można wiele butów dla dzieci, które mają poprawić niemowlakowi komfort stawiania pierwszych kroków. W mediach dużo się pisze o znaczeniu odpowiedniej podeszwy. Fizjoterapeuci chętnie wskazują w reklamach i artykułach sponsorowanych jakie mają być zapiętki. W rzeczywistości w warunkach domowych warto postawić na bose stopy dziecka. Dlaczego? Niemowlę, które ma bose stopy lepiej wyczuwa podłoże, cowpływa łatwiejsze zachowanie równowagi przez dziecko. Zatem, jeśli masz tylko taką możliwość, pozwól swojemu maluchowi na spacerowanie po domu bez butów.

Dywany i koce

Przemieszczanie się dziecka w formie pełzania lub czworakowania po śliskiej nawierzchni, np. po płytkach, może być dla niego łatwiejsze i wygodniejsze. Po prostu ślizgiem prze do przodu. Niestety zabawy i leżenie na zimnej podłodze jest dla niego mało przyjemne. Jeśli maluch będzie lekko ubrany, a podłoga będzie zimna, może to skutkować katarkiem lub przeziębieniem. Rozłożenie dywanu lub koca na podłodze zapewni dziecku wygodne warunki do zabawy na miękkiej i cieplejszej powierzchni.Warto dodać, że ani dywan, ani koc nie muszą być wcale dużych rozmiarów. Jeśli Twój niemowlak jeszcze się nie przemieszcza, na początek wystarczy dywanik o rozmiarach 60 x 120 cm .

Maty

Innym rozwiązaniem jest zakup specjalnej maty dla niemowląt. Maty wykonane są z różnorakich materiałów. Hitem są maty piankowe, które mogą być w jednym kawałku, jak i w formie puzzli. Maty ochronią Twojego szkraba przed bolesnym upadkiem na twarde podłoże. Zapewnią mu przy tym zabawy na ciepłym podłożu. Lista zalet mat dla dzieci jest jednak zdecydowanie dłuższa. Do najważniejszych zalet mat należy zaliczyć:

  • łatwość w utrzymaniu w czystości,
  • wykonanie z tworzywa bezpiecznego dla dzieci,
  • dostępność mat w różnych kolorach i wielkościach.

Zabezpieczenia na meble

Przydane są również zabezpieczenia na meble, a dokładniej zabezpieczenia narożników mebli, dzięki czemu masz pewność, że Twoje maleństwo nie uderzy się o kant stołu lub innego mebla.

Zabezpieczenie gniazd elektrycznych

Zabezpieczenie gniazd elektrycznych powinno być podstawowym elementem wyposażenia wnętrza domu, w którym mieszka niemowlę. Dwie dziurki w gniazdach elektrycznych przyciągają uwagę dzieci, które starają się tam wkładać swoje drobne paluszki lub różne przedmioty. Nie trzeba nikomu przypominać, jak się takie zabawy mogą skończyć. Dzięki zabezpieczeniu gniazd elektrycznych uniemożliwisz swojemu maluchowi porażenie prądem elektrycznym i utratę zdrowia lub życia.

Bramka zabezpieczająca

Bramki zabezpieczające uniemożliwiają dziecku przedostanie się do tych części domu, które są dla niego niebezpieczne. Bramki możesz zamontować przed wejściem do danego pomieszczenia, np. przez wejściem na klatkę schodową, jak i przed wyjściem z pokoju dziecka. Dzięki czemu masz pewność, że Twoje dziecko nie wydostanie się z pokoju i pozostanie w bezpiecznej dla siebie przestrzeni.

Ochraniacze na szczebelki

Ochraniacze na szczebelki   skutecznie chronią niemowlęta przed urazami. Ich atutem jest również uniwersalność. Można je zamontować w praktycznie każdym łóżeczku niemowlęcym. Z kolei dostępność różnych kolorów i wzorów umożliwia dopasowanie ochraniacza na szczebelki do każdego wystroju pokoju dziecka.

Podziel się tym postem