Katar u niemowlaka- co robić? 5 rzeczy, które ułatwią Ci walkę z katarem u dziecka.

Katar u niemowlęcia jest nie tylko uciążliwy dla dziecka i jego rodziców, ale stanowi również zagrożenie wystąpienia poważniejszych infekcji. Występuje szczególnie często w okresie jesienno- zimowym, kiedy aura za oknem sprzyja różnym infekcjom dróg oddechowych, co nie oznacza, że katar u dzieci nie występuje w porze wiosennej i letniej.

Infekcje dróg oddechowych u niemowląt

Noworodek, niemowlę, dziecko w wieku żłobkowym i przedszkolnym, każde z nich, niezależnie od wieku, narażone jest na występowanie infekcji. Wśród najczęściej występujących infekcji, jakie obserwowane są u niemowląt wymienić należy infekcje dróg oddechowych, takich jak np. katar. Mimo, iż katar występuje najczęściej u dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola, to stanowi on największe zagrożenie dla noworodków i niemowląt. Dlaczego? Kanały nosowe u noworodków u niemowląt są bardzo wąskie. Nawet niewielka ilość wydzieliny z nosa skutkuje prawie całkowicie zatkanym nosem. Noworodki nie potrafią samodzielnie wydmuchać noska, dlatego konieczne jest mechaniczne usuwanie nieżytu z nosa.

Czym jest katar?

Katar to potoczne określenie nieżytu nosa, a czasami również zatok przynosowych. Zdecydowana większość przypadków występowania kataru spowodowana jest przez wirusy, wśród których wymienić należy przede wszystkim adenowirusy, koronawirusy i rinowirusy. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest katar, czyli nieżyt nosa, wyjaśniamy, że jest to zbiór różnych objawów, które spowodowane są stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Zalegający katar u niemowlaka utrudnia oddychanie, wpływa na samopoczucie dziecka, które jest niewyspane i staje się rozdrażnione. Ale nie tylko. Może skutkować wystąpieniem, m.in.:

  • zapaleniem zatok przynosowych,
  • zapaleniem ucha środkowego,
  • zapaleniem oskrzeli,
  • zapaleniem płuc,
  • zapaleniem migdałków podniebiennych,
  • zapaleniem gardła,
  • zapaleniem krtani.

Katar u niemowlaka – objawy

Bez problemu zauważysz katar u niemowlakaObjawy najczęściej obserwowane u niemowląt to przede wszystkim płynna lub gęsta wydzielina w nosie oraz utrudnione oddychanie. Bardzo często obserwowane jest również osłabienie zmysłu zapachu, a często również i smaku. Wśród objawów kataru wymienić należy również uczucie świądu w nosie, a nawet drapania. U niektórych dzieci może występować również kichanie. Wśród innych objawów kataru wymienić należy:

  • łzawienie,
  • kaszel,
  • stan podgorączkowy,
  • ból głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • rozdrażnienie u niemowląt,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie nosa.

Katar u niemowlaka może przybierać różnoraki wygląd. Może być bezbarwny, białożółty, zielonkawy albo zabarwiony krwią. Może również występować w formie wodnistej, jak i gęstej wydzieliny z nosa. Wodnisty katar u dziecka świadczy zazwyczaj o początku infekcji dróg oddechowych. Z czasem zmienia postać na bardziej gęstą. Zmianie ulega również zabarwienie, które zazwyczaj jest koloru żółto- zielonkawego.

Katar u niemowlaka- kiedy do lekarza

Ile trwa katar u niemowlaka? Katar bez powikłań trwa kilka dni. Jeśli zastanawiasz się, kiedy już występuje katar u niemowlaka, czy iść do lekarza, czy nie, podpowiadamy, że dużo zależy od czasu trwania nieżytu nosa oraz objawów towarzyszących. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli występuje wodnisty katar u niemowlaka,a ząbkowanie się rozpoczyna, to nie zwiastuje to niczego złego, o ile nie towarzyszą mu inne objawy. W innych przypadkach, wizyty u lekarza wymaga katar, który trwa ponad tydzień, a także taki, podczas którego występują dodatkowe objawy. Jakikolwiek katar u noworodków wymaga konsultacji lekarskiej. Najczęściej jednak katar u niemowląt nie wymaga jednak wizyty u lekarza. W zdecydowanej większości przypadków, wystarczy stosowanie skutecznych domowych metod zwalczania nieżytu nosa.

Katar u niemowląt- co robić

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy występuje katar u noworodkaco robići w jaki sposób pomóc dziecku. Konieczne jest regularne i dokładne oczyszczanie nosa niemowlaka z zalegającej w nim wydzieliny. Wodnisty katar u niemowlaka stosunkowo łatwo usunąć z nosa. Zdecydowanie trudniej usunąć gęstą wydzielinę. Do udrożniania nosa u niemowląt z kataru służy aspirator do nosa. Na rynku dostępnych jest wiele aspiratorów do nosa, w tym te elektryczne i manualne. Osobiście uważamy, iż najlepszym sposobem na udrożnienie małego noska jest odciągnięcie wydzieliny manualnym aspiratorem do nosa.

Triki na katar, czyli jak odciągnąć katar aspiratorem do nosa

Zatkany nos u niemowlaka w nocy, jak i w dzień, to z pewnością duży problem. Rodzice muszą niezależnie od pory dnia odciągać niemowlęciu katar z nosa. Korzystanie z aspiratora wydaje się początkowo trudne, ale to tylko pozory. Jeśli zagości w Twoim domu aspirator do nosaopinie mówiące o problemach z odciąganiem wydzieliny zaczniesz postrzegać jako przesadzone. Obsługa aspiratorów do nosa ustnych jest prosta. Wystarczy, że ułożysz niemowlę w pozycji siedzącej lub półsiedzącej i oprzesz plecy oraz główkę dziecka na przedramieniu. Możesz położyć mu pod główkę i plecy poduszkę . Mniejsze niemowlęta i noworodki warto włożyć do rożka. Następnie musisz przyłożyć jedną część aspiratora do nosa  dziecka, a drugą włożyć do własnych ust i zacząć odciągać wydzielinę. Aspirator do nosa dla niemowląt zawiera specjalny pojemniczek, który napełnia się wydzieliną. Po zakończonym odciąganiu, należy rozebrać aspirator na części i dokładnie wyczyścić, a następnie zewnętrzną cześć osuszyć ścierką  lub ręcznikiem.

Podziel się tym postem