Kiedy bezsenność spędza Ci sen z powiek…

Bezsenność to często spotykany problem zdrowotny ludzi dorosłych i najczęściej spotykana forma zaburzeń snu. Pojawia się niespodziewanie i dezorganizuje życie na każdej jego płaszczyźnie, dlatego warto przeciwdziałać występowaniu bezsenności na wszelakie możliwe sposoby. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Czym właściwie jest bezsenność

Bezsenność powszechnie utożsamiana jest z brakiem snu. Tymczasem według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jest to niedostateczna ilość i/lub jakość snuwystępująca co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum jeden miesiąc. Co to oznacza w praktyce? Że bezsenność to nie tylko problem z zasypianiem, ale również niska jakość snu, czyli w skrócie niby śpisz, ale jednak jesteś niewyspany. Warto zwrócić uwagę, iż bezsenność jest zaburzeniem, które może przybierać różną długość. Może mieć charakter przygodny, krótkotrwały, który trwa do maksymalnie 3 tygodni oraz przewlekłą, utrzymującą się powyżej 3 tygodni.

Najczęściej spotykane przyczyny bezsenności

Wśród najczęściej spotykanych objawów bezsenności wymienić należy:

  • problemy z zasypianiem,
  • częste budzenie się w trakcie snu (minimum 3 razy w trakcie snu),
  • zbyt wczesne wybudzenie i brak możliwości ponownego zaśnięcia,
  • sen, który nie skutkuje wysypianiem się.

Bezsenność może mieć formę pierwotną, czyli samoistną oraz wtórną, która jest wynikiem występowania chorób, w tym chorób somatycznych, zaburzeń psychicznych, a także spożywania niektórych leków i środków psychoaktywnych. Problemy ze snem często towarzyszą stanom depresyjnym i lękowym oraz schizofrenii. Pojawiają się również u osób z nadczynnością tarczycy i chorobami nerek.

Poważne skutki z pozoru błahego problemu

Bezsenność pociąga za sobą o wiele bardziej poważne problemy niż niewyspanie i zmęczenie. Problemy ze snem skutkują pogorszeniem samopoczucia i pojawieniem się chorób somatycznych. U osób cierpiących na bezsenność występuje spowolnienie reakcji oraz problemy z koncentracją i pamięcią. W literaturze tematu podkreślane jest, że przewlekła bezsenność może prowadzić do zaburzeń pamięci zwłaszcza u osób w podeszłym wieku i może wzbudzać podejrzenie otępienia.

Zanim sięgniesz po tabletki zastosuj kilka sprawdzonych metod

Bezsenność to istotny problem medyczny i społeczny. Ludzie, którzy są wyczerpani przez brak odpowiedniej jakości lub ilości snu sięgają po różne metody, które powinny przynieść im ukojenie. Bardzo często sięgają po tabletki nasenne, a przynajmniej takie, które mają ułatwić zasypianie. W niektórych przypadkach konieczne jest udanie się do lekarza, który jako specjalista pomoże dobrać odpowiednie środki i przede wszystkim pomoże ustalić przyczynę występowania bezsenności. My polecimy kilka sprawdzonych sposobów, które z pewnością ułatwią Ci walkę z bezsennością i warto je wdrożyć.

Wygodne łóżko dla maksymalnego komfortu snu

Podstawową zasadą dbania o higienę snu jest odpowiednie miejsce do spania. Każdy zna bajkę o Księżniczce na ziarnku grochu. Nie wyśpisz się na niewygodnym łóżku. Nie ma większego znaczenia wygląd łóżka. Najważniejszy jest odpowiedni materac. Odpowiedni to taki, który jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Współcześnie na rynku występuje wiele rodzajów materaców. Różnią się nie tylko grubością i wypełnieniem, ale również twardością. Wybierz taki, jaki Tobie najbardziej odpowiada.

Pościel

Wybierz pościel, która wykonana jest z wysokiej jakości włókien. W zależności od Twoich preferencji możesz wybierać pomiędzy pościelą wykonaną z mikrofibrypościelą bawełnianą  lub satyny bawełnianej  W zimowe wieczory sprawdzi się natomiast pościel polarowa. Jeśli preferujesz pościel w jakości Premium możesz nabyć pościel z jedwabiu, która z pewnością zaskoczy Cię swoją delikatnością i gładkością.

Relaks…odprężenie… błogość

Zrelaksowany organizm łatwiej zaśnie. Zadbaj o odprężenie przed snem. Pomocna może okazać się gorąca kąpiel lub … joga.

Ciemność! Widzę ciemność!

Wiele osób ma problemy ze snem z banalnego powodu- niewystarczająco ciemna sypialnia sprawia, iż nie mogą zasnąć. Ratunkiem są rolety lub żaluzje oraz maska na oczy. Polecamy jedwabne maski, które nie podrażnią delikatnej skóry wokół oczu.

Zadbaj o odpowiedni nastrój

Zastanów się w jakich okolicznościach łatwiej zasypiasz. Czy wolisz zasypiać w absolutnej ciszy czy preferujesz muzykę, a może film?

5 napojów, które powinieneś pić przed snem

Wbrew pozorom ważne jest to czy spożywasz przed snem jakieś posiłki lub napoje. Unikaj spożywania posiłków do 2 godzin przed snem. Zrezygnuj z kawy, czarnej herbaty i napojów gazowanych zawierających kofeinę. Istnieje natomiast kilka innych napojów, które ułatwią zaśnięcie.

  1. Zioła

Zioła są dobre na wszystko. Na bezsenność również. Jeśli cierpisz na bezsenność, pomocny będzie napar z rumianku, melisy lub lipy. Dla osób, które mają większe problemy z bezsennością polecamy napar, w składzie którego znajduje się kozłek lekarski.

  1. Sok wiśniowy

Sok z wiśni jest nie tylko pyszny, ale również podnosi poziom melatoniny. Jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z bezsennością. Jest to udowodnione naukowo!

  1. Mleko księżycowe, czyli tzw. złote mleko

To popularny w medycynie ajurwedyjskiej trunek. W jego składzie znajdziesz takie składniki jak mleko i dodatki, wśród których wymienić należy miód, imbir, kardamon, kurkumę i cynamon. Do przygotowania złotego mleka możesz wykorzystać każdy rodzaj mleka, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Niezależnie od tego co wypijesz przed snem. Zadbaj o to, aby napój był podany w praktycznym kubku .

Zapomnij o alkoholu

Unikaj spożywania przed snem alkoholu. Wbrew pozoru lampa wina nie wpłynie pozytywnie na Twój problem. Z jednej strony może ułatwić zasypianie, ale wpłynie na pogorszenie jakości snu.

Podziel się tym postem