Coś z niczego, czyli jak można wykorzystać resztki materiałów

Jeśli uważasz, że resztki materiałów to tylko zbędne pozostałości, które do niczego się nie nadają, to jesteś w błędzie. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Są niezastąpione zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy za oknem plucha. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na kreatywne wykorzystanie resztek materiałów.

Dobra baza to podstawa
Wykorzystanie resztek materiałów do robótek ręcznych to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób. Jeśli chcesz spędzić czas z dzieckiem miło i przyjemnie, a przede wszystkim kreatywnie- resztki materiałów Ci w tym pomogą. Sposób wykorzystania resztek zależy przede wszystkim od rodzaju materiałów, które posiadasz, posiadanych „sprzętów”, mam na myśli np. maszynę do szycia oraz wielkości resztek materiałów. W mniejszym stopniu zależą od Twoich zdolności manualnych. Internet to skarbnica wszelakiej wiedzy, dlatego znajdziesz tutaj nie tylko inspiracje, ale również gotowe wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak krok po kroku coś zrobić. Warto zwrócić uwagę, że szycie w domu oraz styl zero waste wróciły do łask. Ludzie na całym świecie wykorzystują fragmenty materiałów do stworzenia czegoś z niczego. Patchwork cieszy się dużą popularnością w krajach skandynawskich. Jest doskonałym urozmaiceniem każdego wnętrza. Jest uzupełnieniem mieszkań w stylu boho, urozmaica klasyczne wnętrza i wnosi powiew przytulnej, domowej atmosfery do surowych, nowoczesnych mieszkań. Do większej części pomysłów potrzebne będą Ci oprócz resztek tkanin:

  • miarka krawiecka,
  • nici
  • nożyce,
  • papier,
  • szpilki.

Dla domu
Resztki materiałów doskonale nadają się do upiększania i dekorowania mieszkań. Możesz z nich zrobić dodatki do sypialni, salonu, kuchni oraz łazienki. Stanowią również doskonałą bazę do stworzenia dekoracji na taras i do ogrodu, ale nie tylko.

Salon
Dzięki resztkom materiałów możesz stworzyć narzuty na kanapę lub sofę. Do zrobienia narzuty możesz wykorzystać takie same włókna w jednym odcieniu lub wielokolorowe, ale wykorzystując technikę patchwork, możesz również dzięki mniejszym fragmentom zróżnicowanych materiałów stworzyć coś wyjątkowego i niespotykanego. Wśród tkanin, które nadają się na narzuty wymienić można przede wszystkim wełnę, bawełnę i kaszmir, ale sprawdzi się również len, jedwab oraz poliester. Resztki materiałów wykorzystasz również do uszycia poszewek na poduszki. Doskonale ozdobią wnętrze. Pozostałości po materiałach możesz wykorzystać również do uszycia dywaników, obrusów i serwetek, a także abażurów na lampy.

Sypialnia
Resztki materiałów doskonale sprawdzą się podczas szycia opasek na oczy. Warto wykorzystać naturalne, antyalergiczne, przewiewne włókna, które nie podrażnią delikatnej skóry wokół oczu. Najlepszym materiałem nadającym się na opaski na oczy jest z pewnością jedwab. Resztki materiałów można wykorzystać również do uszycia opasek do włosów i turbanów, które ochronią włosy podczas snu. Tutaj również najlepszym wyborem będą resztki jedwabiu. Z weluru i jedwabiu stworzysz piękne, funkcjonalne i bardzo modne w tym sezonie scrunchies. Resztki materiału możesz przeznaczyć na uszycie poszewek. Wybierz włókna  odpowiadające Twoim potrzebom, tak, aby zagwarantowały Ci zdrowy sen.

Kuchnia
Resztki materiałów sprawdzą się również podczas tworzenia rzeczy do kuchni. Z bawełnianych pozostałości bez problemu uszyjesz dowolnej wielkości woreczki na żywność oraz ścierki i ręczniki. Wykorzystać możesz przede wszystkim bawełnę i len.

Łazienka
Skrawki i nieco większe partie materiałów doskonale nadają się na kosmetyczki i saszetki, w których możesz przechowywać kosmetyczne skarby.

Dla domu – Ogród i taras
Z resztek materiałów możesz stworzyć ciekawe i niebanalne poszewki na siedziska do mebli ogrodowych. Mając wypełnienie lub dużą ilość resztek materiałów, możesz uszyć nie tylko poszewki na siedziska, ale również całe siedzisko.

Dla dziecka
Większe fragmenty materiału możesz przeznaczyć na uszycie ubranek dla dziecka, takich jak bluzy, spodnie czy sukienki. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się materiały z naturalnych włókien, które zapewniają przepływ powietrza, są antyalergiczne i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Z mniejszych fragmentów możesz uszyć bufiaste majtki dla niemowląt, czyli tzw. bloomersy. Jeśli jesteś pomysłowa, możesz dzięki metodzie patchworkowej stworzyć płaszczyki, kurtki, czy jakiekolwiek inne elementy garderoby. Z resztek materiałów możesz stworzyć przytulanki, misie i maskotki dla niemowląt. Rewelacyjnie sprawdzi się patchwork, dzięki któremu możesz zaprojektować przepiękne zabawki. Resztki materiału możesz wykorzystać również na uszycie kocyka lub maty dla niemowląt. Doskonale nadają się ponadto na poszewki i pościel dla niemowląt , a naturalne włókna zapewnią dziecku zdrowy sen . Połączysz przyjemne z pożytecznym. Nie zmarnujesz materiału, zaoszczędzisz pieniądze na nowy zakup, a stworzysz przy tym coś samodzielnie z myślą o dziecku. Z bawełny i jedwabiu możesz również uszyć poszewki na pościel oraz prześcieradło.

Dla bliskich
Jeśli zależy Ci na niecodziennym i oryginalnym prezencie dla najbliższych, stwórz z resztek materiału efektowne szale i apaszki oraz worki na prezenty. Na szale i apaszki doskonale nadaje się wełna, kaszmir oraz jedwab.

Dla domu
Z resztek materiałów możesz uszyć ściereczki do biura, którymi będziesz przecierać swoje biurko. Dzięki patchworkowi możesz stworzyć rozmaite pokrowce na fotele oraz podkładki.

Do samochodu
Resztki materiałów możesz wykorzystać również jako ściereczki do samochodu. To przykład praktycznego i funkcjonalnego wykorzystania odpadków.

To nie jedyne przykłady wykorzystania resztek materiałów. Sposób ich przeznaczenia i wykorzystania zależy wyłącznie od Twojej kreatywności. Nie warto pozbywać się resztek materiałów. Możliwości ich wykorzystania są praktycznie nieograniczone.

Podziel się tym postem