Co kupić na Dzień Dziecka?

Opublikowano
Co kupić na Dzień Dziecka?

Co kupić na Dzień Dziecka – najlepsze prezenty dla dzieci

Zbliża się wielkimi krokami Dzień Dziecka. A wraz z nim pojawia się pytanie co kupić dziecku na Dzień Dziecka. Jakie są najlepsze prezenty dla dzieci? Co im sprawi radość, a co wpłynie pozytywnie na ich rozwój? Przeczytaj koniecznie poniższy tekst i wybierz oryginalne, kreatywne lub praktyczne prezenty dla swojego dziecka.

Kiedy ustalono Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 r. Jego celem było upowszechnienie pewnych standardów dotyczących praw dziecka, które ONZ zawarła w Karcie Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1955 r. w krajach członkowskich ONZ.

Czy Dzień Dziecka obchodzony jest na całym świecie 1 czerwca?

Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni roku, tzn. że nie wszędzie święto to obchodzone jest 1 czerwca. Przykładowo, Dzień Dziecka we Francji obchodzony jest 6 stycznia. Z kolei w Hondurasie celebrowany jest 10 września. Natomiast w Paragwaju – 16 sierpnia. W Turcji, Dzień Dziecka obchodzony jest razem ze Świętem Niepodległości i świętowany jest 23 kwietnia. W Japonii nie obchodzi się klasycznego Dnia Dziecka. Zamiast tego Japończycy obchodzą Święto Kobiet, celebrowane 3 marca i Dzień Chłopca – 5 maja. Co ciekawe, Niemcy obchodzą Dzień dziecka dwa razy w roku – 1 czerwca i 20 września. Przed zburzeniem Muru Berlińskiego, na zachodnim obszarze Niemiec (RFN, Republika Federalna Niemiec), święto to obchodzono 20 września, z kolei we wschodniej części, czyli NRD (Niemieckiej Republice Demokratycznej), obchodzono go 1 czerwca. Aby nie generować konfliktów, po ponownym scaleniu NRD i RFN, zdecydowano obchodzić Dzień Dziecka dwa razy w roku: 1 czerwca i 20 września.

Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce?

W Polsce, tradycja obchodzenia Dnia Dziecka jest dość długa. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, od 1929 r. obchodzono w dniu 22 września Święto Dziecka. Inicjatywa obchodzenia tego święta należała do Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Wówczas celebrowanie Dnia Dziecka było powiązane z kościołem katolickim i nie miało oficjalnego, stałego charakteru. Z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 r. w dniu 1 czerwca, a od 1952 r. jest to święto stałe.

Jak się obchodzi Dzień Dziecka?

Tradycja świętowania Dnia Dziecka zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo, kiedy jeszcze święto to było nieoficjalne, dzieci spotykały się wraz z rodzicami w kościele podczas mszy. Po niej wszyscy udawali się do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i lekcje w obecności rodziców. Odkąd Dzień Dziecka stał się świętem oficjalnym, zmienił się nieco sposób celebrowania tego dnia. Najczęściej podczas Dnia Dziecka wręcza się dzieciom prezenty. Z kolei codzienne obowiązki schodzą na dalszy plan. Dotyczy to również zajęć lekcyjnych – zazwyczaj są one luźne lub w ogóle się nie odbywają. Zamiast lekcji, nauczyciele zabierają dzieci na wycieczki lub do kina.

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

Oczywiście dużym problemem dorosłych jest wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka. Jaki prezent na Dzień Dziecka warto kupić? Przede wszystkim należy się zastanowić na czym nam zależy i jaki prezent będzie odpowiedni dla tej grupy wiekowej. Czy chcemy kupić dziecku, coś co znajduje się w kręgu jego zainteresowań, czy może coś oryginalnego, praktycznego lub kreatywnego?

Pierwszy Dzień Dziecka

Jaki prezent na Dzień Dziecka można kupić niemowlakowi? Może to być grzechotka lub kontrastowe karty, które wpływają pozytywnie na rozwój dziecka. Można również kupić dziecku wszelakie gryzaki, spiralę do wózka lub matę do zabaw. Oczywiście możesz postawić na praktyczne prezenty dla dzieci, takie jak np. rożek lub otulacz z podusią.

Prezent na Dzień Dziecka dla dwulatka

Nieco trudniej wybrać prezent na Dzień Dziecka dla dwulatka, ponieważ tutaj jest zdecydowanie więcej możliwości. Twoje dziecko będzie zachwycone nowym sklepem, domkiem lub zamkiem, w których może się schować. W tradycyjnym wykonaniu zajmują sporo miejsca, dlatego możesz wybrać coś mniej standardowego – mogą być wykonane ze sztywnej tektury. Jest to rozwiązanie bezpieczne i przyjazne środowisku. Do tego zawsze możesz złożyć i schować, jeśli dziecku się znudzi. Co ciekawe, domek lub zamek możesz z dzieckiem pomalować według waszych preferencji. Inną opcją są klocki, np. Lego Duplo, czyli seria dla małych dzieci. Warto również zastanowić się nad hulajnogą, rowerkiem biegowym lub piaskownicą.

Dzień Dziecka kilkulatka – prezent dla dziecka 2-5 lat

Jeszcze większy wybór prezentów masz dla dziecka w wieku 2-5 lat. Z pewnością ciekawym i oryginalnym prezentem dla dziecka w tym wieku jest piasek kinetyczny. Oczywiście Twoje dziecko będzie zachwycone tekturowymi domkami lub lampką LED z ulubionym zwierzakiem lub bohaterem. Warto również zastanowić się nad zakupem sprzętu sportowego dla małych dzieci, jak rowerek, wrotki lub hulajnoga. A jeśli szukasz kreatywnego prezentu dla dziecka – wybierz klocki, z których można zbudować wszystko czego się zapragnie. Innym pomysłem jest latawiec – przyda się zwłaszcza letnią porą. Z kolei jeśli chcesz kupić praktyczny prezent dla dzieci – wybierz szkicownik podróży. Przyda się w drodze na wakacje.

Praktyczne prezenty dla dzieci 6-10 lat

Warto wybrać kreatywne prezenty dla dzieci, takie jak słomki konstrukcyjne, które Twoje dziecko może układać samodzielnie lub w towarzystwie kolegów i koleżanek. Jeśli chcesz kupić prezent dla dziecka zamiast zabawek, a Twoje dziecko lubi czytać – wybierz dla niego ciekawą książkę dla dzieci. Z kolei jeśli chcesz łączyć przyjemne z pożytecznym, a przy okazji więcej czasu spędzać z dzieckiem – daj mu w prezencie grę dla całej rodziny. Z kolei jeśli Twoje dziecko lubi spędzać czas aktywnie, możesz mu wręczyć z okazji Dnia Dziecka nowy rower lub rolki. Innym pomysłem jest spędzenie tego dnia w interesującym miejscu, np. ZOO, wesołym miasteczku lub obiekcie typu Centrum Nauki Kopernik.

Kreatywne prezenty dla dzieci w wieku nastoletnim

Najtrudniej zawsze wybrać prezent dla nastolatka. Jeśli Twoje dziecko woli otrzymywać praktyczne prezenty, kup mu nową bluzę lub sukienkę, o której cicho wspomina podczas wspólnych zakupów. Możesz również dać dziecku w prezencie na Dzień Dziecka jakieś akcesoria elektroniczne, np. słuchawki, etui na telefon lub myszkę do komputera. Oczywiście Twoje dziecko będzie zachwycone nowym smartfonem lub laptopem. Ale równie dobrym prezentem będą bilety do kina lub koncert ulubionego zespołu.