Kąpiel noworodka krok po kroku

Opublikowano
Kąpiel noworodka krok po kroku

Kąpiel noworodka krok po kroku

Przyszłe mamy przygotowując się do macierzyństwa, często szukają informacji na temat mycia noworodka. Największe niepewności dotyczą częstości kąpieli maleństwa w jego pierwszych tygodniach życia oraz tego, w jaki sposób i czym myć noworodka. Z jednej strony mycie i kąpiel dziecka jest czymś naturalnym, a z drugiej strony jest to nieco stresujące. Dlatego poniżej rozwiewamy wątpliwości na temat tego, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku.

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka powinna trwać krótko – dziecko dopiero oswaja się z nowym środowiskiem, jego skóra jest delikatna i wrażliwa, a rana po pępowinie jest wciąż świeża. Poza tym nie każdy noworodek lubi kontakt z wodą. Podczas kąpieli noworodka warto zanurzać go stopniowo w wodzie zaczynając od nóg. Dobrym pomysłem jest położenie na brzuchu noworodka zamoczonej w ciepłej wodzie pieluszki tetrowej, dzięki czemu będzie mu cieplej przez całą kąpiel. Co ciekawe, podczas pierwszej kąpieli noworodka nie trzeba maluszka zanurzać całego w wodzie – wystarczy przemywać go rękawicą lub wacikiem. Podczas pierwszej kąpieli nie trzeba nawet używać żadnych kosmetyków dla dzieci, a jeśli jest to wskazane ze względów dermatologicznych – warto sięgnąć po te, które przeznaczone są dla dzieci od pierwszego dnia życia.

Mycie niemowlaka w pierwszych tygodniach życia dziecka

Przygotowując się do mycia niemowlęcia, warto zadbać o odpowiednie otoczenie. Oczywiście może to być łazienka, pokój lub kuchnia, ale ważne żeby światło nie raziło w oczy dziecko, a temperatura otoczenia była odpowiednia wysoka – optymalna wynosi ok. 23-24°C. Mycie niemowlaka w pierwszych tygodniach życia dziecka powinno być dość krótkie. Warto do kąpieli wykorzystywać wanienki dla dzieci – można również kłaść dziecko na specjalnych wkładkach do wanienki, które ułatwią mycie dziecka. Poza tym należy pamiętać o stabilnym podłożu, na którym będzie postawiona wanienka. Z kolei ilość wody nie może być zbyt duża. Oczywiście koło wanienki muszą leżeć wszystkie potrzebne akcesoria – rodzice muszą pamiętać, że podczas mycia dziecka nie będą mieli możliwości pójścia po brakujące rzeczy.

Czym myć dziecko w pierwszych tygodniach życia?

Wielu rodziców zastanawia się, czym myć dziecko w pierwszych tygodniach życia. Na rynku dostępnych jest wiele środków kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowlaków. Jakie są odpowiednie? Przede wszystkim należy wybierać produkty odpowiednie do danej skóry. To znaczy, że jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą, warto sięgać po produkty przeznaczone dla skóry bez problemów. Z kolei w przypadku występowania różnych problemów dermatologicznych, należy wybierać środki, które pomagają w walce z danymi schorzeniami.

Jakie akcesoria przydadzą się podczas mycia noworodka?

Oczywiście oprócz wanienki, w której będzie kąpany noworodek, niezbędne są liczne produkty, bez których nie obejdzie się żaden rodzic dziecka. Co musi mieć pod ręką rodzic noworodka? Przede wszystkim:
termometr do wody,
pieluszki,
rękawicę-myjkę ,
pielucho ceratkę ,
ręcznik bawełniany,
rożek niemowlęcy.

Wanienka i termometr do wody

Wanienka i termometr do wody to niezbędniki każdej kąpieli noworodka. Idealnie sprawdzą się nie tylko w pierwszych tygodniach życia niemowlaka, ale również w kolejnych latach życia dziecka. Na rynku dostępne są wanienki z wbudowanym w nie termometrem, który mierzy temperaturę wody. My jednak rekomendujemy zakup oddzielnego termometru do wody. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dziecko w wanience będzie się myło tylko przez jakiś czas. Natomiast rodzice będą musieli sprawdzać temperaturę wody w kolejnych miesiącach życia dziecka. Oczywiście warto sprawdzać temperaturę wody również podczas kąpieli dwulatka i trzylatka.

Pieluszka tetrowa

Podczas kąpieli noworodka przyda się również pieluszka tetrowa. Po co jest potrzebna pieluszka podczas mycia noworodka? Zamoczona w ciepłej wodzie pieluszka tetrowa idealnie sprawdzi się jako termofor dla dziecka, przez co nie zmarznie ono podczas kąpieli. Oczywiście zamiast pieluszki tetrowej można wykorzystać również inne rodzaje pieluszek, np. pieluszkę bambusową lub pieluszkę muślinową.

Rękawica myjka

Wśród akcesoriów przydatnych podczas kąpieli noworodka w pierwszych tygodniach życia należy wymienić również rękawicę myjkę. Podczas kąpieli maluszka zapewnia komfort mycia delikatnej skóry niemowlęcia. Warto pamiętać o tym, aby była wykonana z naturalnych włókien, które są w pełni bezpieczne dla dziecka.

Pielucho ceratka i ręcznik bawełniany

Podczas mycia, a właściwie po kąpieli niemowlaka, przyda się pielucho ceratka i ręcznik bawełniany. Ręcznik powinien być na tyle duży, aby mógł otulić całe dziecko i jednocześnie zabezpieczyć przed zimnem. Oczywiście ręcznik powinien być wykonany z wysokiej jakości naturalnych włókien. Z kolei pielucho ceratka zabezpieczy przewijak przed przykrymi niespodziankami, które mogą się pojawić po wyjęciu maluszka z kąpieli.

Rożek niemowlęcy

Rożek niemowlęcy również przyda się po kąpieli niemowlaka. Po ciepłej kąpieli i wysuszeniu noworodka, warto włożyć go do rożka niemowlęcego. Dzięki niemu dziecku będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Kąpiel noworodka – jak często?

Zdania co do kąpieli noworodka przez pierwsze tygodnie są podzielone. Według zaleceń starej szkoły, noworodka należy myć codziennie. Z kolei według najnowszych wytycznych nie ma potrzeby myć dziecka codziennie. Wystarczy przemywać lub kąpać niemowlaka trzy razy w tygodniu. Natomiast codziennie należy przemywać najbardziej wrażliwe części ciała niemowlaka, na których gromadzą się różne bakterie.