Wyprawka do szpitala – co zabrać?

Opublikowano
Wyprawka do szpitala - co zabrać?

Wyprawka do szpitala – co zabrać

Poród to ważny i niezwykle stresujący moment w życiu każdej przyszłej mamy i jej najbliższych. Każda mama zostaje poinformowana przez lekarza-ginekologa na etapie prowadzenia ciąży o tym, że musi przygotować torbę do szpitala, czyli tzw. wyprawkę. Co się ma w niej znaleźć? Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne rzeczy dla mamy i dziecka, które powinny się znaleźć w każdej torbie do szpitala.

Co potrzebne jest do szpitala

Przyszła mama idąc do szpitala musi zabrać ze sobą wiele rzeczy. Oczywiście lista wyprawki dla mamy i dziecka do szpitala na czas porodu jest różna w zależności od szpitala. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wytycznymi wybranego szpitala, aby uniknąć przykrej niespodzianki podczas pobytu na szpitalnym oddziale. Oczywiście podane na stronach szpitali rzeczy to absolutne minimum. Wśród produktów i rzeczy, które warto ze sobą zabrać do szpitala warto wskazać wiele innych rzeczy. Co zatem powinna zawierać wyprawka do szpitala? Powinna składać się z torby do szpitala dla mamy i torby do szpitala dla niemowlaka.

Torba do szpitala dla mamy

Torba do szpitala dla mamy powinna zawierać najpotrzebniejsze rzeczy dla niej, które jej się przydadzą nie tylko podczas samego porodu, ale również podczas pobytu na oddziale po porodzie. Co zatem mama powinna spakować do torby do szpitala? Przede wszystkim powinny się znaleźć w torbie:
koszule nocne, takie z odpowiednim rozpięciem na piersiach, które ułatwiają karmienie,
• biustonosze do karmienia, np. bawełniane biustonosze do karmienia,
• ręcznik do kąpieli,
• jednorazowe majtki z siateczki,
• podkłady poporodowe ,
• podkłady higieniczne o wielkości ok. 60×60 cm,
• podpaski,
• skarpetki,
szlafrok,
• delikatne kosmetyki do mycia,
• szczoteczka i pasta do zębów,
• ubrania na wyjście ze szpitala.
Oprócz tego warto zabrać ze sobą do szpitala na poród klapki pod prysznic i kapcie lub klapki do chodzenia po oddziale i wkładki laktacyjne . Oprócz tego, dobrym pomysłem jest, aby przyszła mama zabrała ze sobą do szpitala wodę mineralną i jakieś przekąski. Oczywiście koniecznie należy zabrać ze sobą telefon komórkowy ze sprawnym aparatem i ładowarkę.

Wyprawka do szpitala dla dziecka

Oczywiście torba do szpitala do porodu powinna również obejmować wyprawkę do szpitala dla dziecka. Co powinno się znaleźć wśród rzeczy dla noworodka? Przede wszystkim komplet ubranek, w skład którego powinien wejść zestaw kilku sztuk body, kaftanik, pajacyk lub śpiochy, rękawiczki oraz skarpety. Oprócz tego wyprawka do szpitala dla dziecka powinna obejmować również kocyk dla dziecka oraz rożek niemowlęcy lub becik, który ułatwi młodej mamie zajmowanie się maleństwem. Poza powyższym, w torbie dla noworodka powinny znaleźć się również pieluszki jednorazowe, chusteczki jednorazowe oraz pieluszki, np. pieluszki tetrowe, pieluszki flanelowe lub pieluszki bambusowe . Dobrym pomysłem jest zabranie do szpitala podkładów higienicznych. Warto również zabrać ze sobą delikatne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, np. krem pielęgnacyjny do pośladków. Oczywiście, jeśli mama będzie chciała, aby dziecko korzystało ze smoczka – jego również może zabrać do szpitala. Oczywiście młoda mama powinna pamiętać o ubranku na wyjście ze szpitala oraz foteliku samochodowym.

Co jeszcze zabrać do szpitala

Oprócz torby z rzeczami dla mamy i wyprawką dla noworodka, przyszła mama musi zabrać ze sobą do szpitala dokumentację medyczną. Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do szpitala? Przede wszystkim:

  • kartę przebiegu ciąży,
  • plan porodu,
  • badania USG wykonane podczas całej ciąży,
  • wyniki badań specjalistycznych, np. okulistycznych, kardiologicznych, etc.,
  • wyniki badań laboratoryjnych.

Wśród koniecznych badań laboratoryjnych należy wymienić przede wszystkim badania grupy krwi, serologię kiły, HCV, HbsAg, HIV oraz posiew z pochwy i odbytu na obecność paciorkowców grupy B (GBS). Wśród wyników badań, które należy zabrać do szpitala wymienić należy również morfologię i badanie ogólne moczu.
Przyszła mama musi zabrać ze sobą do szpitala również dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport.

W co się spakować do szpitala?

Dylematem mam często jest, w co się spakować do szpitala. Oczywiście można kupić tzw. Mommy Bag i Baby Bag. Ale mogą one być mało praktyczne podczas pobytu w szpitalu. Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest spakowanie potrzebnych rzeczy do walizki podróżnej, najlepiej takiej na 4 kółkach. Dlaczego? Ponieważ wszystko będziesz miała w jednej torbie, co jest wygodne, a z kolei 4 kółka sprawią, że nie odczujesz ciężaru wyprawki.

Kiedy torba do szpitala powinna być gotowa

Torba do szpitala powinna być spakowana najpóźniej 4 tygodnie przed spodziewaną datą porodu. Jednak z uwagi na fakt, że coraz więcej ciąży ma rozwiązanie na długo przed spodziewaną datą porodu, najczęściej przyszłe mamy pakują torbę do szpitala ok. 30 tygodnia ciąży.