Jaki prezent na Dzień Matki?

Opublikowano
Jaki prezent na Dzień Matki?

Co na Dzień Matki?
Zbliża się Dzień Matki. To wyjątkowy dzień w roku, kiedy możesz podkreślić, jak bardzo kochasz swoją mamę. Jeśli podobnie, jak większość osób masz problem z tym, co na Dzień Matki można kupić, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Przedstawiamy w nim wybrane pomysły na prezent z okazji Dnia Matki na każdą kieszeń.

Kto wymyślił Dzień Matki?
Dzień Matki rodził się w różnych miejscach świata w różnym czasie. Na terenie Europy, Dzień Matki obchodzony był już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Jednak podczas tego święta czczono matki-boginie. Zdecydowanie większą popularność zyskało w XVII w. na terenie Anglii, gdzie obchodzono uroczyście tzw. niedziele u matki. Z kolei w Stanach Zjednoczonych Dzień Matki powstał dopiero w XIX wieku za sprawą Annie Marie Jarvis, córki Ann Jarvis. Z jej inicjatywy ustanowiono w 1905 r. w USA Dzień Kobiet, a w 1914 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe, które przypada na drugą niedzielę maja.

Czy Dzień Matki jest międzynarodowy?
Tak! Dzień Matki jest świętem obchodzonym w większości państw świata. Choć obchodzony jest w różnym czasie i wiąże się z różnymi tradycjami.

Kiedy jest Dzień Matki w Europie?
Dzień Matki w Europie obchodzony jest w różnych dniach. Przykładowo w Norwegii, święto to obchodzone jest już w drugą niedzielę lutego. Z kolei w Gruzji celebrowane jest 3 marca. Natomiast 8 marca obchodzone jest w Albanii, na terenie Kosowa, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Macedonii, Mołdawii, Czarnogóry, Rosji, Słowenii i Serbii. Z kolei w czwartą niedzielę wielkiego postu, Dzień Matki obchodzony jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a 25 marca na terenie Słowenii. W pierwszą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest na Węgrzech, Litwie, Rumunii, Portugalii i Hiszpanii. Z kolei w drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Niemczech, na Łotwie, w Liechtensteinie, na w Ukrainie, na Słowacji i we Włoszech, Szwajcarii, na Cyprze, Malcie i Islandii. W ostatnią niedzielę maja, Dzień Kobiet celebrowany jest we Francji i Szwecji, a w drugą niedzielę czerwca – w Luksemburgu.

Dzień Matki w Polsce
Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Co ciekawe, nie zawsze święto to obchodzone było tego dnia. W przedwojennej Polsce Dzień Kobiet był obchodzony między innymi 7 maja i 13 maja. Pierwsze obchodzi z okazji Dnia Matki odbyły się w Polsce na terenie Krakowa w 1914 r. Oficjalnie Dzień Matki przypadający na 26 maja, obchodzony jest od 1923 r.

Jaki prezent na Dzień Matki?
Wiele osób ma problem z wyborem prezentu na Dzień Matki. Dlatego osoby, które zazwyczaj zastanawiają się, jaki prezent na Dzień Matki będzie odpowiedni i co można kupić, powinny zacząć myśleć o podarunku odpowiednio wcześnie. Oczywiście prezentu z okazji Dnia Matki mogą być zróżnicowane. Dlatego nasze propozycje pogrupowaliśmy ze względu na wiek dziecka, a nie na wartość finansową prezentu.

Prezent na Dzień Matki od niemowlaka
Prezent na Dzień Matki od niemowlaka to zazwyczaj prezent wręczany w imieniu maleństwa przez małżonka. Co oznacza, że to on odpowiedzialny jest za przygotowanie i wybór prezentu na Dzień Kobiet. Zazwyczaj młode mamy są zmęczone i nie mają czasu dla siebie, dlatego proponujemy wręczyć bon do wykorzystania na zabiegi kosmetyczne, masaże lub pobyt w SPA. Innym rozwiązaniem mogą być produkty dla mamy i dziecka – będzie to z pewnością praktyczny prezent.

Co na prezent na Dzień Matki od małego dziecka?

Nieco inaczej wygląda kwestia prezentu na Dzień Matki od małego dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym są zdecydowanie bardziej świadome niż ich młodsi koledzy. Z kolei ich umiejętności idealnie nadają się do przygotowania różnorakich drobiazgów, które można wręczyć mamie z okazji jej święta.

Jaki prezent można zrobić mamie na Dzień Matki

Oczywiście podstawą każdego prezentu na Dzień Matki od małego dziecka jest kolorowa laurka. Oprócz tego, małe dzieci mogą przygotować, np. figurkę wykonaną z masy solnej, bukiet kwiatów, kompozycję kwiatową lub coś trudniejszego – np. poszewkę na poduszkę.

Prezent na Dzień Matki od dorosłego dziecka

Większe pole do popisu mają dorośli. Przede wszystkim dlatego, że nie ogranicza ich brak gotówki. Wybór prezentu z okazji Dnia Matki powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim powinien być idealnie dobrany do danej osoby – w końca każdy lubi coś innego. Dlatego wybierając prezent na Dzień Matki musisz kierować się zainteresowaniami swojej mamy. Tylko wtedy masz pewność, że Twój podarunek sprawi jej przyjemność. Według nas, najlepsze prezenty na Dzień Matki to:

  • kwiaty i słodkości,
  • zestawy kosmetyków i urządzenia kosmetyczne,
  • biżuteria,
  • kubek z nadrukiem Dzień Mamy,
  • pościel i ręczniki,
  • apaszka lub szalik.

Kwiaty i słodkości na Dzień Mamy

Oczywiście kwiaty i słodycze to uniwersalny prezent, który powinien spodobać się praktycznie każdej mamie. O ile kwiaty to pewnik, o tyle kupowanie słodyczy może wiązać się z jakimś ryzykiem, dlatego lepiej pozostać przy kwiatach, koniecznie ulubionych mamy. Zamiast słodyczy możesz zaprosić mamę do restauracji lub kawiarni, wówczas sama podejmie decyzję, na co ma ochotę.

Zestawy kosmetyków i urządzenia kosmetyczne, jako prezent

Naszą drugą propozycją są zestawy kosmetyków lub urządzenia kosmetyczne. WIększość kobiet dba o cerę, dlatego można kupić zestaw ulubionych kosmetyków do pielęgnacji skóry lub wręczyć bon do wybranego sklepu kosmetycznego. Jeśli mama lubi się malować, można kupić zestaw do malowania się ulubionej firmy.

Pomysł na prezent na Dzień Matki – biżuteria

Kolejną propozycją prezentu na Dzień matki jest biżuteria. W salonach jubilerskich z pewnością pojawią się produkty przeznaczone na prezent z okazji Dnia Matki – może to być zawieszka lub inny rodzaj biżuterii. Pamiętaj, że w wielu salonach, możesz zamówić usługę grawerowania. Wówczas możesz zamieścić wskazany przez siebie tekst na biżuterii.

Kubek z nadrukiem Dzień Mamy

Prostym i praktycznym prezentem na Dzień Mamy jest kubek z nadrukiem tematycznym. Z pewnością jest to idealny prezent dla wszystkich mam kochających kawę, herbatę lub zioła. Może to być np. kubek z nadrukiem Mama na medal albo Love you.

Prezent na Dzień Matki – pościel i ręczniki

Kolejną propozycją podarunku na Dzień Matki są ręczniki. Dlaczego? Bo są praktyczne i potrzebuje je każda mama. Oczywiście możesz wybrać eleganckie zestawy ręczników w gustownym opakowaniu. Jeśli jednak nie ręcznik, zawsze możesz wręczyć w prezencie pościel. W zależności od preferencji, możesz wybrać elegancką pościel z bawełny satynowej, praktyczną bawełnę lub elegancką mikrofibrę.

Apaszka lub szalik, jako prezent na Dzień Matki

Ostatnią naszą propozycją jest apaszka albo szalik. Proponujemy wybrać coś efektownego, np. apaszkę wykonaną w 100% z jedwabiu. Z kolei szalik możesz zrobić własnoręcznie na drutach. Nie zapominaj również o ładnym opakowaniu.