8 produktów, które warto mieć dla psa z lękiem separacyjnym

Opublikowano
8 produktów, które warto mieć dla psa z lękiem separacyjnym

8 produktów, które warto mieć dla psa z lękiem separacyjnym

Twój pies Cię kocha do tego stopnia, że każde rozstanie jest dla niego koszmarem, a Ciebie z kolei wycie, szczekanie i demolowanie mieszkania doprowadzają do rozpaczy? Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Wyjaśniamy, dlaczego Twój pies ma lęk separacyjny i jak się go pozbyć. Poza tym, specjalnie dla Ciebie, wymieniamy 8 sprawdzonych produktów polecanych przez hodowców, które warto mieć w domu, w którym mieszka pies z lękiem separacyjnym.

Dlaczego pies ma lęk separacyjny?

Nie ma jednej przyczyny, która sprawiła, że u psa wystąpił lęk separacyjny. Oczywiście można wskazać główne czynniki odpowiedzialne za występowanie lęku separacyjnego u pupili. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim brak lub niewłaściwą socjalizację zwierzaka. Innym powodem, który często jest przyczyną wystąpienia lęku separacyjnego są zaburzenia w relacji właściciel – pies. Wśród pozostałych czynników wywołujących lęk separacyjny, wymienić należy:

  • czynniki genetyczne,
  • nagłą zmianę właściciela,
  • przemoc i agresję wobec psa,
  • traumatyczne przeżycia psa,
  • ból i problemy zdrowotne.

Lęk separacyjny u psa – objawy

Jeśli zastanawiasz się, jakie są objawy lęku separacyjnego u psa, prawdopodobnie ten problem Cię nie dotyczy. Dlaczego? Bo objawy są dość charakterystyczne i trudno pomylić je z czymś innym. Jak się więc objawia lęk separacyjny? Nieodpowiednim zachowaniem psa podczas nieobecności właściciela. Przy czym ów nieodpowiednie zachowania mogą obejmować zarówno szczekanie lub wycie, jak i nietrzymanie moczu i inne tego typu niespodzianki, niszczenie przedmiotów, drapanie lub gryzienie drzwi, etc.

Czy lęk separacyjny u psa mija?

Lęk separacyjny występuje stosunkowo często u szczeniaków, które dopiero uczą się socjalizacji, psów porzuconych, czyli np. tych przygarniętych ze schroniska oraz psów, które nie radzą sobie z jakichś powodów podczas nieobecności właściciela. W przypadku szczeniaków, najczęściej lęk separacyjny dość szybko sam mija – szczeniak przyzwyczaja się do określonych zasad panujących w domu. W przypadku dorosłych psów – różnie to bywa. Niestety, stosunkowo często, lęk separacyjny sam nie mija, a przynajmniej nie mija do czasu, aż wykończony i zrezygnowany czekaniem właściciel nie podejmuje odpowiednich działań.

Jak pozbyć się u psa lęku separacyjnego?

Jeśli chcesz się pozbyć lęku separacyjnego u psa, musisz wykazać się cierpliwością. Możesz skorzystać z usług behawiorysty, który wspólnie z Tobą i Twoim psem, będzie wykonywał ćwiczenia. Oczywiście możesz samodzielnie walczyć z lękiem u psa. Ważna jest konsekwencja – nie poddawaj się i nie odpuszczaj.

Lęk separacyjny u psa – ćwiczenia

W walce z lękiem separacyjnym potrzebne są odpowiednie ćwiczenia i trening. Po pierwsze, nie rzucaj psa na głęboką wodę. Nie zapewniaj mu od razu 5 godzin Twojej nieobecności. Staraj się stopniowo wydłużać swoją nieobecność. Staraj się robić tak, żeby Twój pies nie był zawsze przy Tobie. Wielu behawiorystów poleca, aby nie wpuszczać do swojego łóżka w nocy psa z lękiem separacyjnym. Pamiętaj żeby przed opuszczeniem domu zapewnić swojemu psu odpowiednią ilość ruchu – wskazany jest spacer lub biegi. Wychodząc z domu nie żegnaj się czule z psem – on to odbierze, jak pożegnanie na zawsze i skończy się fatalnie. Wyjdź, jakbyś za sekundę miała wrócić. Również wracając do domu nie rzucaj się na psa z przytulaniem i głaskaniem, jakbyś go nie widziała przez lata. W końcu Twój pies zrozumie, że takie wyjścia nic nie znaczą, zaraz wrócisz i nie ma sensu demolować mieszkania.

Sprawdzone produkty dla psa z lękiem separacyjnym

Jeśli Twój pies ma lęk separacyjny, stwórz mu odpowiedni kącik do odpoczynku, zostaw gadżety do zabawy i zapewnij dostęp do wody i – jeśli to konieczne – do karmy. A to nie jedyne rzeczy, które Ci się przydadzą!

Klatka kennel i legowisko

Behawioryści polecają dla psów z lękiem separacyjnym klatki kennel. Prosta klatka idealnie nadaje się na domek dla Twojego pupila. Zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i schronienie. Pamiętaj, aby do klatki włożyć odpowiednich rozmiarów legowisko, na którym Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł leżeć.

Koc pomaga w walce z lękiem separacyjnym

Jeśli chcesz, aby Twój pies miał jeszcze więcej prywatności, przykryj klatkę kocem, np. kocem polarowym.

Podkład dla psa

Psy, które załatwiają swoje potrzeby w domu podczas nieobecności właściciela, powinny mieć pozostawiony podkład higieniczny dla psa. Dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek na parkiecie lub kanapie.

Miska na wodę i jedzenie

Oczywiście podczas nieobecności właściciela w domu, pies powinien mieć zapewniony dostęp do wody. Dlatego połóż w klatce kennel miskę ze świeżą wodą. Jeśli wychodzisz na dłużej lub pora karmienia psa przypada na czas Twojej nieobecności, oprócz wody, zapewnij swojemu pupilowi dostęp do ulubionej karmy. Oczywiście możesz zostawić psu jakiś smakołyk, np. żwacze wołowe, które niezbyt ładnie pachną, ale są zdrowe i uwielbiane przez większość psów.

Zabawki

Twój pies lepiej zniesie rozłąkę, jeśli zapewnisz mu dostęp do rozrywki. Dlatego zostaw mu na wszelki wypadek jakieś